کنترل کیفیت

کنترل کیفیت

زعفران با نام علمی Crocus sativus که در زبان فرانسه به آن “Safran” می‌گویند، گیاهی علفی از خانواده‌ی زنبقیان (Iridaceae) است. این گیاه چند ساله و بدون ساقه بوده که ریشه‌ای پیازی و کروی دارد.
بوی زعفران قوی، معطر و طعم آن تلخ و اندکی تند است.

بدیهی است که زعفران را می‌توان از جهات مختلف دسته بندی کرد، این دسته‌بندی‌ها می‌تواند صرفا فیزیکی و معطوف به فرم باشد و نیز می‌تواند محتوایی و با نظر به کیفیت زعفران باشد.

در اسپانیا زعفران را با معیار منطقه‌ی کشت دسته‌بندی می‌کنند و اگر دسته‌بندی براساس منطقه‌ی کشت نباشد، با نظر به طول و یا ضخامت کلاله و خامه درجه‌بندی می‌شود.

در هندوستان زعفران را براساس خالص بودن کلاله – کیفیت کلاله – و یا همراه بودن کلاله و خامه درجه‌بندی می‌کنند، باید به یاد داشت که اسپانیا و هندوستان هر دو کشورهای تولیدکننده زعفران – هرچند به میزان کم – هستند.

در انگلستان زعفران را براساس خصوصیاتی همچون رنگ و عطر و طعم طبقه‌بندی می‌کنند. تفاوت دو دسنه‌بندی فوق، به دلیل تفاوت و مصرف است. در عین حال استاندارد ISO3632 معتبرترین دسته‌بندی را معرفی کرده که مورد قبول همه‌ی کشورهای تولیدکننده و مصرف کننده‌ی زعفران قرار گرفته است.

معرفی انواع زعفران

زعفران دسته صباغ زاده

رشته کامل زعفران است که از کلاله و خامه‌ی متصل به هم تشکیل شده است، در این نوع زعفران بعد از اینکه رشته های زعفران را از گلبرگ‌ها جدا می کنند، در کنار هم قرار داده و خشک می کنند.
طبق درجه‌بندی سازمان ملی استاندارد این نوع زعفران، زعفران رشته ای درجه 4 نام گذاری شده است. در خارج از ایران به آن Red & Yellow) ،Bunch) گفته می شود.

زعفران پوشال صباغ زاده

در این نوع زعفران طول کلاله‌ها بیشتر از طول خامه متصل به آن بوده و قسمت خامه بیش از چند میلی متر نیست، این نوع زعفران در ایران با نام “پوشال” شناخته می شود.  طبق استاندارد ملی 1_259  براساس اندازه خامه ای که به کلاله زعفران متصل است به درجات 1، 2 و 3 تقسیم بندی می شود.
زعفران پوشالی که خامه متصل به آن بلند باشد در اسپانیا (Mancha) معروف است.

 

 

زعفران نگین صباغ زاده

در این نوع زعفران، رشته‌های سه شاخه‌ای کلاله از خامه یا همان ریشه سپید زعفران جدا می شود. کیفیت زعفران نگین براساس میزان رنگدهی، ضخامت کلاله ها، طول کلاله ها، محل قطع شدن کلاله ها سنجیده می شود. طبق درجه بندی سازمان ملی استاندارد این نوع زعفران، زعفران رشته ای بریده یا ممتاز نامگذاری شده است.

زعفران سرگل صباغ زاده

پرمصرف‌ترین و متداول‌ترین نوع زعفران جهت استفاده مردم می‌باشد و مصرف‌کنندگان با این نوع زعفران آشنایی بیشتری دارند. در خارج از کشور به آن ALL – Red به معنای کاملا قرمز می‌گویند. در زعفران سرگل که یک زعفران خالص است بخش خامه یا همان سفیدی زعفران کلا حذف شده و فقط بخش قرمز رنگ آن برجای می‌ماند. طبق درجه بندی سازمان ملی استاندارد این نوع زعفران، زعفران رشته ای بریده یا ممتاز نامگذاری شده است.

پودر زعفران

پودر زعفران از آسیاب کردن رشته های زعفران و تبدیل آن به ذرات بسیار ریز به دست می آید. به صورتی که طبق تعریف استانداردهای ملی و جهانی باید ۹۰ درصد ذرات آن از الک با منفذ ۵۰۰ میکرون عبور نماید. در زعفران صباغ زاده این فرآیند به صورت کاملا کنترل شده توسط دستگاه‌های صنعتی انجام می‌شود که بهترین شرایط را جهت حفظ کیفیت زعفران و استفاده از آن را فراهم می‌سازد.

زعفران خامه صباغ زاده

خامه زعفران جزء دسته‌بندی انواع زعفران قرار نمی‌گیرد. پس از این که سرگل را از دسته جدا می‌کنند قسمت ریشه یا سفیدی که در ایران به آن کنج یا زعفران سفید گفته می‌شود، باقی می‌ماند؛ این قسمت در اروپا به white (سفید) یا style (خامه) معروف است.

آزمایشگاه تخصصی زعفران صباغ زاده

فعالیت شركت بازرگانی صباغ زاده در طول چندین سال مداوم، متمركز بر مرغوبترین زعفران و كاربرد آن در تجارت شركتهای صادر كننده ایرانی بوده است، که با استفاده از تجهیزات و امکانات و آزمایشگاههای کاملا منطبق بر استانداردهای بین المللی، بهمراه پرسنل و متخصصان مجرب در تحقق هر چه بیشتر انتظارات مصرف کنندگان گرامی جایگاه زعفران ایران را به عنوان باکیفیت ترین نمونه جهانی در بازارهای بین المللی احیاء نماید. بازرگانی صباغ زاده عضو فعال کمیته بین المللی استاندارد ایزو TC34/SC7 ادویه و چاشنی و کمیته بین المللی کدکس، گیاهان مورد مصرف در آشپزی می باشد.

مجموعه بازرگانی صباغ زاده تولید کننده نمونه زعفران اصیل ایرانی در راستای رضایتمندی و رعایت حقوق مصرف کنندگان خود موفق به کسب مقام صادر کننده نمونه در سال 1399 از وزارت جهاد کشاورزی و دریافت استانداردهای بین المللی ISO 9001، ISO 22000، BRC وHACCP گردیده است.

کنترل کیفیت در تمام مراحل تولید

کنترل کیفیت زعفران

زعفران صباغ زاده در مركز تولید و تجارت بالاترین كیفیت زعفران ایران واقع است. لذا هدف آن تولید بهترین زعفران با رعایت كامل اصول بهداشتی است. بررسی کیفیت از ابتدا تولید آغاز می شود و از این رو یكی از بارزترین ویژگی های مجموعه صباغ زاده كیفیت بالا محصولات آن است. اصول كامل بهداشتی و امنیتی را می توان در تمام مراحل تولید مشاهده نمائید. اعم از آنچه كه در اولین مرحله تولید در مزارع اعمال می شود مثل برداشت سریع محصول ، جداسازی ذر محیطی جداگانه ، پردازش و نگهداری در شرایط استاندارد ، و یا پس از آن كه عبارتند از كنترل كیفیت كه با تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته ، تمام فاكتورهای كلیدی از قبیل  Saffronal, Crocin, Picrocrocin را كنترل می نماید سپس به محصول اجازه صدور داده شود. فعالیت مجموعه در طول چندین سال مداوم، متمركز بر مرغوبترین زعفران و كاربرد آن در تجارت شركتهای صادر كننده ایرانی بوده است.

جهت راهنمایی و مشاوره با کارشناس های ما لطفا فرم زیر را تکمیل و ارسال بفرمایید.

حراج سال

پیشنهادهای ویژه فصلی و سالانه زعفران صباغ زاده

پرداخت امن

پرداخت از طریق درگاه اینترنتی ملت و با همه‌ی کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است.

تضمین کیفیت خدمات

تمامی محصولات عرضه شده در بازرگانی صباغ زاده با بهترین کیفیت ارائه و ارسال می‌گردد.

ارسال رایگان

برای خریدهای بالای 350 هزار تومان ارسال رایگان صورت خواهد گرفت.

پشتیبانی کامل ۲۴ ساعته

پشتیبانی 24 ساعته هر نوع موضوعی در محصول یا در پروسه خرید داشته باشید تیم پشتیبانی بازرگانی صباغ زاده 24 ساعته و 7 روز هفته در خدمت شماست.

error: مجاز به کپی نیستید!